Frølundvej 32 - 7400 Herning26 82 80 96theis@theis.dk

Dave Hill – Behind the Scenes videos

Post 109 of 333

Der findes mange gode fotografer derude og alle arbejder forskelligt. Det er dog sjældent jeg ser en fotograf der har gang i så mange flash lamper Dave Hill. Langt de fleste billeder han laver er composites altså en sammensætning af flere billeder.

Når han fotograferer er det ikke unormalt at se 2 x octabank, 1 x striplight, 1 x paralight og 2-5 flash uden modifier samt diverse reflektorer og flags. Er der behov for det hele.. sikkert ikke, men det virker og resultaterne er meget imponerende.

Jeg har fundet ikke mindre end 6 behind the scenes videoer, som kan give dig et indblik i hvordan der arbejdes på et af de helt store sets.

Der er street credit til dem som kan spotte den pissende hund…..

Læs videre og se de sidste 4 behind the scenes videoer.

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , ,

3 comments:

Mikkel Bech28. marts 2011 at 22:38Reply

Et lille tip: Der er mange flere bts-videoer at finde på hans vimeo-konto:

http://vimeo.com/davehill/videos

Jakob Halskov29. marts 2011 at 17:36Reply

Synes at resultatet af den første video virker meget kunstig – er ikke så vild med det :) Men det er bare min mening.

Jakob

theis29. marts 2011 at 19:08Reply

Tjaa han har en unik stil det er der ingen tvivl om. Det er på ingen måde nyheds billeder han laver, men om man kan lide det eller ej er jo op til en selv at vurderer.

Menu